
Trenul de plăcere și „plaisir-iștii” de altădată: Povestea uitată a Plajei de la Vii din Constanța veche
La doar câțiva ani de la integrarea Dobrogei în Regatul României, litoralul de la Marea Neagră devenea deja noul pământ făgăduit al distracției estivale. În ciuda unui drum anevoios de două zile de la București la Constanța (bătrânul Kiustendge), „turiștii de plăcere” sau „plaisir-iștii”, cum erau numiți în epocă, luau cu asalt băile de mare.











